Dokumentinę kelionę po paslaptingą močiutės praeitį Jūratė ir Vilma Samulionytės pristatys Liubeko kino festivalyje

Rengėjų inf.
2017 lapkričio 2 d.

„Mūsų laukia atradimai“, – sako fotografė Vilma Samulionytė. „Norisi tokio skaidraus vandens“, – pritaria sesuo režisierė Jūratė Samulionytė. Su tokiu nusiteikimu prieš ketverius metus jos pradėjo kelionę link savo močiutės pažinimo. Šį penktadienį, lapkričio 3 d., itin asmeniško seserų dokumentinio filmo „Močiute, Guten Tag!“ („Liebe Oma, Guten Tag!“) premjera įvyks viename seniausių pasaulyje 59-ajame Liubeko kino festivalyje „Šiaurės šalių kino dienos“ Vokietijoje.  

Vilnius, Jonava, Lietuvos pasienis, Berlynas, Brėmeno apylinkės, nacionaliniai dokumentų saugojimo archyvai, Sintautų pieninė. Čia tik keletas taškų, kuriuos aplankė filmo autorės, siekdamos sužinoti, kuo daugiau apie paslaptingą močiutės, Lietuvoje gyvenusios vokietės, Elės Finkytės praeitį.

Kaip pasakoja V. Samulionytė, filmo idėja gimė tvarkant apleistas vokiečių kapinaites Lietuvos pakraštyje. „Su sese pradėjome kalbėtis apie vokietę močiutę, kitus giminaičius. Suvokėm, kad mes nieko apie šią giminės dalį nežinome. Niekas nepaaiškino, kodėl močiutė neturėjo artimųjų Lietuvoje. Taip bekalbant, sakinys po sakinio, tiesiog išaugo smalsumas ir noras sužinoti tiesą apie savo šaknis, savo močiutės gyvenimą. Tuomet dar nesupratome, į kokius gyvenimo kelkraščius mūsų ieškojimai nuves ir kokias visiems aktualias temas savo filme paliesime“, – pasakoja J. Samulionytė.

Kalbindamos apie praeitį nenorėjusius atvirauti artimiausius žmones – mamą, tėtį, dėdę, giminaičius iš Vokietijos ir tikrindamos faktą po fakto, seserys filme „Močiute, Guten Tag!“ lyg mozaiką dėlioja močiutės istoriją. Detektyvinių akcentų nestokojantis filmas buvo pastebėtas Liubeko kino festivalio organizatorių. 

„Simboliška, kad pasaulinė filmo premjera vyks Vokietijoje, kur nufilmuota dalis pasakojimų ir jautrių susitikimų su giminaičiais. Be to, filmas yra bendros gamybos projektas su vokiečių kompanija. Visgi mūsų filmą su šia šalimi jungia ne tik lokacijos. Vokiečiai, kaip ir mes, lietuviai, per savo istoriją išgyveno daug sudėtingų momentų, tačiau apie praeitį jie kalba drąsiau ir konstruktyviau, stengiasi jos nestigmatizuoti“, – sako V. Samulionytė.

„Močiute, Guten Tag!“ – V. Samulionytės debiutas kine, o jos seseriai Jūratei – pirmas pilnametražis filmas. 2008 m. jos sukurtas trumpametražis filmas „Nerutina“ (2008) Lietuvos kino apdovanojimuose „Sidabrinės gervės“ buvo įvertintas kaip „Geriausias trumpametražis metų filmas“.

Šiaurės Europos kiną pristatančio Liubeko festivalio programoje kasmet rodomi naujausi vaidybiniai, dokumentiniai bei trumpametražiai filmai iš Norvegijos, Danijos, Suomijos, Švedijos, Estijos, Lietuvos ir Latvijos, vyksta seminarai, diskusijos, koncertai. Kiekvienais metais kūrėjai apdovanojami įvairių kategorijų premijomis.

„Močiute, Guten Tag!“ išankstinė premjera Lietuvoje vyks lapkričio 11 dieną, Europos šalių kino forume „Scanorama“, o Lietuvos kino teatruose filmas bus rodomas nuo 2018 m. sausio 12 dienos.

Filmas „Močiute, Guten Tag!“ yra bendros gamybos su Vokietija projektas. Filmo prodiuserės Ieva Norvilienė („Tremora“, Lietuva) ir Dagmar Blume-Niehage („DagstarFilm“, Vokietija). Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras ir Film-und Medienstiftung NRW Produktion 2.

Filmo anonsas

https://vimeo.com/240911281 

Komentarai