DVD išleidžiamas geriausias visų laikų lietuviškas vaidybinis filmas - režisierių Almanto Grikevičiaus ir Algirdo Dausos “Jausmai”

"Acme film" inf.
2009 vasario 3 d.

Geriausiu visų laikų lietuvišku vaidybiniu filmu pripažinta Almanto Grikevičiaus ir Algirdo Dausos drama “Jausmai” nuo vasario pradžios pasirodo DVD formatu. Tai  - dar vienas filmas iš “Acmefilm” ir Lietuvos Kino Studijos leidžiamos “Auksinės lietuviško kino kolekcijos”.

1968-ųjų filmas, pastatytas latvių rašytojo Egono Livo romano “Velniakaulio dvyniai” motyvais pagal Vytauto Žalakevičiaus scenarijų, pasakoja dviejų dvynių brolių Kasparo ir Andriaus istoriją. Baigiasi karas, o vienoje Kuršių marių pusėje šeimininkaujant vokiečiams, kitoje – sovietams, siužeto centre persipina herojų jausmai: Kasparo, likusio našliu su dviem dvyniais lopšyje, jo brolio Andriaus, gyvenančio su buvusia Kasparo mergina Agne, pačios Agnės, vis dar puoselėjančios aistrą Kasparui, Janės, simpatizuojančios Kasparui, tačiau ištekėjusios ir susisaisčiusios su protestuojančiais prieš sovietų valdžią.

Filme vaidina lietuvių aktorių žvaigždynas – Regimantas Adomaitis, Juozas Budraitis, Bronius Babkauskas, Laimonas Noreika, Regina Paliukaitytė, Eugenija Bajorytė, Vytautas Paukštė, Gediminas Girdvainis, vieną įsimintiniausių vaidmenų savo karjeroje sukūrė Algimantas Masiulis.

Kino kritikas Saulius Macaitis lfc.lt puslapyje rašė: “Kaip kiekvienas aukščiausios kinematografinės kultūros kūrinys, „Jausmai“ sunkiai pasiduoda perpasakojimui. Jį reikia žiūrėti ir žiūrėti, vis atrandant šį tą naujo dramaturgijos dviprasmybėse, įsijaučiant į filmo ritmų bangavimą, primenantį jūros įgeidžius, žavintis nesenstančia plastika, faktūriška atmosfera, reto susiklausymo aktorių ansambliu, iš kurio neįmanoma ką nors išskirti. Kūrinys – apie neišnaikinamą ir žmogaus, kataklizmų apsuptyje randančio vietos paprastiems jausmams, ir apie visos lietuvių tautos gajumą”.

Paminint kino gyvavimo šimtmetį, “Jausmai” 1995 metais lietuvių kino kritikų išrinktas geriausiu visų laikų lietuvišku vaidybiniu filmu. Prizų jam negailėjo ir tarptautinė publika – 1975-aisiais San Remo kino festivalyje filmas apdovanotas specialiuoju žiuri prizu, o X Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje Minske 1969 metais - diplomu už geriausią operatoriaus darbą.

Filmas buvo lemtingas ir aktoriams Regimantui Adomaičiui ir Eugenijai Bajorytei. Susipažinę filmavimo aikštelėje kaip Kasparas ir Janė, po “Jausmų” jie susituokė.

A.Grikevičiaus ir A. Dausos filmo “Jausmai” DVD  nuo vasario pradžios galima rasti visose prekybos filmais vietose. Mėnesio pabaigoje planuojama išleisti kitą A.Grikevičiaus filmą – “Sodybų tuštėjimo metas“.

Komentarai