Pagaliau! Modernaus meno muziejuje Niujorke – lietuvių kino kūrėjų desantas

Rengėjų inf.
2009 gruodžio 3 d.

2009 m. gruodžio 4 – 14 dienomis Niujorko modernaus meno muziejuje (MoMA) vyksiančiose „Lietuvių kino dienose 1990-2009“ dalyvaus nemažas būrys lietuvių kino kūrėjų. Jie pristatys žiūrovams savo filmus, bendraus su Amerikos žiniasklaida, kino festivalių ir kino industrijos atstovais, susitiks su Amerikos lietuvių bendruomene.

Lietuvių kino dienose Niujorke lankysis Raimundas Banionis (filmo „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ režisierius), Šarūnas Bartas (filmų „Trys dienos“ ir „Namai“ režisierius), Kristina Buožytė (filmo „Kolekcionierė“ režisierė), Romas Lileikis (filmo „Aš esu“ režisierius), Gytis Lukšas (filmo „Duburys“ režisierius), Arūnas Matelis (filmų „10 minučių prieš Ikaro skrydį“ ir „Prieš parskrendant į žemę“ režisierius), Jonas Mekas (filmo „Lietuva ir TSRS žlugimas“ režisierius), Audrius Mickevičius (filmo „Žmogus-arklys“ režisierius) ir Julius Ziz (filmų „Langas“ ir „Vilkas“ režisierius).

2009 m. gruodžio 4 – 14 dienomis pirmą kartą didžiausiame ir įtakingiausiame pasaulio modernaus meno muziejuje Niujorke (MoMA) Amerikos auditorijai bus pateikta lietuvių kino apžvalga nuo nepriklausomybės atkūrimo iki šių dienų.

MoMA bus parodyti penkiolika vaidybinių, dokumentinių ir trumpametražių lietuviškų filmų, sukurtų nuo 1990 iki 2009 metų. Tokios didelės apimties nacionalinio kino retrospektyvas Niujorko modernaus meno muziejuje tradiciškai pristato tik šalys su išsivysčiusia kino industrija, tokios, kaip Prancūzija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Rusija ir pan. Lietuvai tai puiki galimybė pateikti pasauliui ir Amerikos kino rinkai ryškiausius filmus, sukurtus per pastaruosius 20 metų. Amerikiečiai apie Rytų Europos kiną žino itin mažai, tačiau tokie režisieriai kaip Arūnas Matelis, Šarūnas Bartas ar Jonas Mekas garsina mūsų kūrybą ir Lietuvos vardą.

Amerikoje lietuviškas kinas sušmėžuoja kai kuriuose kasmetiniuose festivaliuose, tačiau be pavienių filmų peržiūrų, dar nebuvo renginio, kurio metu platesnė JAV auditorija galėtų išvysti lietuviško kino perspektyvą, susipažinti ir pabendrauti su autoriais.

Niujorko modernaus meno muziejaus – pasaulinio kultūrinio centro – dėmesys Lietuvos kinui yra savaime didžiulis pasiekimas. Peržiūrų metu bus organizuojami Lietuvos atstovų susitikimai su JAV kino platintojais ir prodiuseriais, o tai yra itin svarbu Lietuvos kino industrijai sunkmečio metu.

Lietuvių filmų programą atrinko Modernaus meno muziejaus kino departamento vyr. kuratorius Laurence Kardish, garsus JAV kino kritikas, surengęs kelis šimtus kino renginių ir retrospektyvų.

„Šioje, pirmą kartą vyksiančioje, vaidybinių, dokumentinių bei trumpametražių filmų retrospektyvoje apžvelgiamas Lietuvių kinas per pastaruosius dvidešimt metų. Lietuva buvo pirma Baltijos respublika, 10-jo dešimtmečio pradžioje paskelbusi nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. Jau tuomet lietuvių režisierių filmai buvo pelnę tikroviškiausių filmų visoje sovietinio kino sistemoje reputaciją. Pradedant pirmais šalies nepriklausomybės metais, nepaisant įvairių su infrastruktūra susijusių apribojimų, ankstesnės ideologijos nebevaržomi lietuvių kino autoriai nufilmavo nemažai išskirtinių kūrinių, kuriuose originaliai, aistringai ir provokuojančiai nagrinėjo asmeninės ar socialinės tapatybės temas.

Kai kurie Lietuvos kino kūrėjai pelnė tarptautinį pripažinimą: Šarūnas  Bartas („Trys dienos“, „Namai“), kurio darbai rodomi visuose didesniuose kino festivaliuose, Arūnas Matelis, kurio filmas „Prieš parskrendant į Žemę“ 2007 m. buvo apdovanotas Amerikos Režisierių gildijos apdovanojimu už išskirtinį režisūrinį indėlį į kino dokumentiką, ir Lietuvoje gimęs Jonas Mekas („Lietuva ir TSRS žlugimas“), kurio kūrybinė ir organizacinė veikla JAV ypač svarbi Amerikos nepriklausomo kino raidai.

Be abejo, nemažai kitų lietuvių režisierių nusipelnė to, kad su jų kūriniais, pirmą kartą rodomais Amerikoje, susipažintų ir daugiau užsienio žiūrovų: tarp jų Raimundas Banionis („Vaikai iš Amerikos viešbučio“), taip pat Romo Lileikio bei Stasio Motiejūno komanda („Aš esu“), kūrusi filmus Lietuvos kino išsilaisvinimo pradžioje, taip pat naujausių lietuvių filmų autoriai Kristina Buožytė („Kolekcionierė“) ir Gytis Lukšas („Duburys“).“ 

 

 Laurence Kardish

 

Renginio organizatoriai:

Niujorko modernaus meno muziejus (MoMA), JAV                                                               

Tarptautinis trumpametražių filmų festivalis „Tinklai“, Lietuva

Lietuvių kino dienų kuratorius Laurence Kardish (MoMA)

Kuratoriaus asistentai: Arturas Jevdokimovas ir Julius Ziz

 

Nuotraukose - organizatoriai, filmų "Duburys", "Aš esu", "Namai", "Kolekcionierė" kadrai. 

Komentarai