Mariaus Ivaškevičiaus filmas „Tėve mūsų“ - pagaliau kino teatrų ekranuose

Artbox inf.
2010 gegužės 5 d.

Pirmą kartą Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ uždarymo filmu buvo pasirinktas lietuviškas trumpametražis Mariaus Ivaškevičiaus filmas „Tėve mūsų“. Sukėlęs daugybę diskusijų žiūrovų tarpe bei absoliučiai sužavėjęs tarptautinę festivalio žiuri, šis filmas pagaliau keliauja į kino teatrų ekranus - tarp jų ir kino teatrą „Pasaka“.

 

Filmas „Tėve mūsų“ buvo sukurtas remiantis „Austrijos monstro“ - Josefo Fritzlo, 24 metus savo dukteris kalinusio ir prievartavusio vyro, istorija, kuri 2008 m. sukrėtė visą pasaulį, bet taip pat greitai buvo pamiršta, kaip pamirštamos visos istorijos, vykstančios kažkur toli.

 

„Šis filmas yra apie visas iki šiol „rūsiuose gyvenančias šeimas“. Filme svarbus tarsi į dvi dalis padalintas tėvo gyvenimas ir jo "susidievinimas". Jis yra monstras, tačiau, savo įkalintiems vaikams yra viskas, išlikimo, išgyvenimo šaltinis. Iš čia tarsi iškyla dviprasmybė: krikščioniškajam pasauliui „Tėve mūsų“ yra pirmieji maldos žodžiai. O kam meldžiasi maniako vaikai? Man filme buvo kur kas svarbesnis ne seksualinis, prievartavimo aspektas, o visagališkumo pojūtis, noras valdyti ir kontroliuoti žmones, jais manipuliuoti“, - teigia filmo režisierius M. Ivaškevičius.

 

Įspūdingą tėvo vaidmenį filme sukūrė aktorius Juozas Budraitis, kurio panašumas į tikrąjį Josefą Fritzlą yra neįtikėtinas. Anot režisieriaus, jis jau kurdamas scenarijų suprato, kad būtent Juozas Budraitis turėtų vaidinti pagrindinį herojų. Taip pat ne mažiau įspūdingą dukters vaidmenį sukūrė aktorė Aldona Bendoriūtė, kurios personažo linija ypač svarbi filme. „Ji, iš to, ką matė per septyniolika laisvėje gyventų metų, uždaryta tame rūsyje mėgino gyventi „normalų“ gyvenimą, lipdyti „normalią“ šeimą. Man ypač svarbios atrodo jos pastangos visą siaubą „sugerti“ į save, o kitiems šeimos nariams rodyti, kad toks gyvenimas yra visiškai normalus“, - sakė M. Ivaškevičius.

 

Filme taip pat vaidino Lietuvos muzikos ir  teatro akademijos studentai: Beata Tiškevič, Šarūnas Gedvilas, Marija Petravičiūtė, Pijus Ganusauskas bei mažieji aktoriai Viktoras Voinič bei Simonas Poška.

Komentarai