Režisieriaus Algimanto Puipos filmas „Miegančių drugelių tvirtovė“ bus pristatytas Islandijos ir Norvegijos žiūrovams

LR kultūros ministerijos inf.
2012 gegužės 29 d.

Gegužės 30 dieną ir birželio 2–3 dienomis Islandijos sostinėje Reikjavike ir Norvegijos miestuose Bergene ir Stavangeryje įvyks geriausiu 2011 metų filmu pripažinto, keliomis „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanoto Algimanto Puipos filmo „Miegančių drugelių tvirtovė“ peržiūros.

Su Norvegijos publika Bergene ir Stavangeryje susitiks Gitanos vaidmens atlikėja aktorė Giedrė Giedraitytė.

Kino scenarijus, sukurtas populiarios lietuvių rašytojos Jurgos Ivanauskaitės romano „Miegančių drugelių tvirtovė“ motyvais, išsaugojo autorei būdingą stilių: žaismingą, kiek ironišką, kartais vulgariai sarkastišką.

Filmas pasakoja apie Moniką (ją sukūrė „Sidabrine gerve“ už geriausią moters vaidmenį apdovanota kino režisierė Janina Lapinskaitė), advokato žmoną, pasiturinčią penkiasdešimtmetę moterį, ištekėjusią už jaunesnio vyro. Jos gyvenimą iš esmės pakeičia visai netikėtas  įvykis – avarija, kurios metu sužeista prostitutė vėliau ligoninėje nusižudo. Netikėtas susidūrimas su tokio likimo moterimi  įgauna tęsinį. Vyrui išvykus į komandiruotę, Monika priima į savo namus ir bando globoti tris iš Vokietijos sugrįžusias prostitutes. Monikai ši globa ilgainiui  virsta  jos  gyvenimo įvykių perkainojimu. Skyrybos su vyru, netikėtai susiklostę globotinių likimai, galiausiai autoavarija, kurios metu susižaloja  pati Monika, yra jau kitokio jos gyvenimo, „Gyvenimo po Gyvenimo“, pradžia.

„Monika pagal savąją „kraujo grupę“ labai artima Vikai iš romano „Ragana ir lietus“ (filmas „Nuodėmės užkalbėjimas“, rež. A. Puipa, 2007 m.). Priešingai nei Vika, kuri blaškosi uždarame naikinančios meilės labirinte, Monika yra pajėgi pakeisti meilės kryptį. Ji neieško Prarastojo Rojaus, ji nėra erotinės meilės vergė. Ji yra laisvas žmogus. Monika, priešingai nei Vika, gali pamilti nelaukdama už tai atlygio. Suvokdama tik tai, jog ši artimojo meilė suteikia jos gyvenimui tegul ir banalią, bet vis dėlto kažkokią prasmę. Romanus skiria šešiolikos metų laikotarpis. Monikos istorija, mano nuomone, yra sudėtingesnė, kinematografiškesnė. Todėl natūralu, kad ekranizuodamas „Miegančių drugelių tvirtovę“ užbaigiu vadinamąją „Jurgos pasaulio“ viziją“, – sako filmo režisierius ir scenarijaus autorius Algimantas Puipa.

Filme vaidina Janina Lapinskaitė (Monika), Vytautas Balsys (Linas, Monikos vyras),  Giedrė Giedraitytė (Gitana), Elzė Gudavičiūtė (Eglė), Miglė Polikevičiūtė (Kristina). Filmo prodiuserė – Uljana Kim, operatorius – Viktoras Radzevičius, kompozitorius – Tomas Kutavičius, dailininkas – Algirdas Garbačiauskas.

Jau 21 vaidybinį filmą sukūręs kino režisierius Algimantas Puipa 1974 m. yra baigęs Sąjunginį valstybinį kinematografijos institutą. Pirmasis režisūrinis A. Puipos darbas buvo filmas „Kelio ženklai“. 1975 m. kartu su Stasiu Motiejūnu jis sukūrė savo pirmąjį vaidybinį filmą Lietuvos kino studijai, kuris vadinosi „Atpildo diena“. A. Puipa šiuo metu yra vienas žymiausių Lietuvos kino režisierių, dažniausiai kuriantis pagal šiuolaikinę lietuvių literatūrą. Daugelis jo sukurtų filmų yra pelnę prizus tarptautiniuose kino festivaliuose.

A. Puipos režisuoto filmo „Miegančių drugelių tvirtovė“ pristatymai Islandijoje ir Norvegijoje rengiami bendradarbiaujant LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje, renginių organizavimo įmonei „Savas Bergenas“, Islandijos lietuvių bendruomenei, Bergeno lietuvių bendruomenei, Rogalando lietuvių bendrijai ir organizacijai „BB Kurs“. Filmo pristatymus parėmė LR kultūros ministerija, taip pat kompanijos „Lebara“ ir „Iclean“.

Reikjavike filmo pristatymas įvyks trečiadienį, gegužės 30 d. 20 val. Reikjaviko kino teatro „Háskólabíó“, 3 salėje. Adresas: Hagatorg, 107 Reykjavík.

Bergene – šeštadienį, birželio 2 d. 20 val. kino teatre „Cinemateket USF“, 8 salėje, adr. Georgernes Verft 12, 5011 Bergen.

Stavangeryje – sekmadienį, birželio 3 d. 18 val.  kino teatre „SF Kino Stavanger“,  8  salėje, adr.: Sølvberggata 2, Stavanger.

Liana Ruokytė-Jonsson
LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje

Komentarai