Šimtamečių išmintis ir juokas – ypatingiems svečiams

"Artbox" inf.
2018 kovo 28 d.

Kino pavasario“ žiūrovų simpatijas pelnęs lietuvių režisierės Editos Kabaraitės dokumentinis filmas „100 metų kartupenktadienio popietę kultūros, kino ir visuomenės veikėjus sukvietė į specialų draugams skirtą kino seansą. Ekrane pasirodę šviesūs, pozityvūs Lietuvos šimtamečių veidai susirinkusiuosius privertė ir juoktis balsu, ir nubraukti ašarą.

Vos savaitę rodomas „100 metų kartujau tapo geriausiai Kino pavasario“ žiūrovų įvertintu filmu, pelnė „pozityvumo bombosepitetą. Emocijų neslepė ir į filmo premjerą susirinkę žinomi žmonės.

Esu mačiusi daug gerų, meniškų, nebanalių, stebinančių originaliu scenarijumi ir veikėjais, bet tokiame tikrame, nuoširdžiame nebuvau niekada, – po filmo savo socialinio tinklo paskyroje dalinosi LRT laidos „Labas rytas, Lietuvavedėja Vilija Andrulevičiūtė.

Sužavėta „100 metų kartubuvo ir Beata Nicholson. „Bent jau man, filmas – apie gyvenimo grožį, gėrį ir apie Lietuvą. Turbūt geriausias ir labiausiai mane sujaudinęs produktas skirtas Lietuvos 100-mečiui, – įvertino ji.

Edukologė Austėja Landsbergienė pripažino filmo metu raudojusi pasikūkčiodama. „Tiek daug jautrumo, meilės Lietuvai, išminties, o ir juoko... Pagalvojau, kad visus paauglius profilaktiškai, visus burbančius ir sakančius, kad jų gyvenimas „sunkusar „kažkas ne taip, reikia būtinai paraginti pažiūrėti, – po premjeros nutarė ji.

Filmas pasakoja Lietuvos šimtamečių, atkurtos Lietuvos bendraamžių, istorijas. Atsiveriančios ilgo senolių gyvenimo patirtys ir paslaptys atskleidžia, kaip Lietuvos valstybei svarbūs įvykiai paveikė jos žmonių likimus.

„Kino pavasaryjefilmo kūrėjai pakvietė net į 15 seansų 10 miestų. Beveik visuose jų buvo galima sutikti ir 100 metų kartukūrybinę komandą: režisierę E. Kabaraitę, kino prodiuserius Kęstutį Drazdauską ir Justę Michailinaitę, idėjos autorių Marių Čiuželį, fotografę Moniką Požerskytę, ir po visą Lietuvą išsibarsčiusių šimtamečių artimųjų, skubėjusių ekranuose pamatyti gerai pažįstamų ilgaamžių.

Festivalyje „Kino pavasarisliko tik vienas filmo seansas: kovo 28 d. 20.00 val. Vilniuje, kino teatre „Pasaka“. Tačiau tiems, kurie filmo pamatyti festivalyje nespėjo, jo kūrėjai turi gerų žinių – nuo balandžio 20 d. 100 metų kartuatkeliauja į visos Lietuvos kino sales.

Dokumentinis filmas – tik dalis projekto. Šimtamečius įamžino ir į fotografijų bei istorijų albumą sudėjo fotografė M. Požerskytė, kuri jau balandžio 5 d. kvies ir į „100 metų kartuparodos atidarymą Kaune.

 

Nuotraukoje - režisierė Edita Kabaraitė ir prodiuseris Kęstutis Drazdauskas filmo pristatymo akimirką festivalyje "Kino pavasaris".

Komentarai