Lenkų kino akademijos prizu apdovanotas Krzysztofas Zanussi sekmadienį Vilniuje pristatys naujausią filmą „Eteris“

GPI inf.
2019 kovo 25 d.

Garsus Lenkijos intelektualas, kino režisierius, scenaristas, pedagogas ir knygų autorius Krzysztofas Zanussi pakoregavo Vilniaus tarptautinio festivalio ,,Kino pavasaris” programą ir kūrybos gerbėjų planus. Jo naujausio vaidybinio filmo ,,Eteris”, sukurto dalyvaujant ir Lietuvos kūrėjams, premjera pirmadienį vyko be režisieriaus. Tuo metu  K. Zanussi dalyvavo jubiliejinėje, 20-ojoje Lenkų kino akademijos apdovanojimų ceremonijoje.

Iškilmingo vakaro metu kino akademijos nariai kolegos kinematografininkai, įteikė K. Zanussi apdovanojimą už gyvenimo kūrybą. Šis prizas papildo garbingiausių režisieriaus apdovanojimų lentyną, kurioje - “Polonia Restituta” ordino kavalieriaus kryžius, Prancūzijos meno ir literatūros ordino kavalieriaus vardas, Italijos David di Donatello apdovanojimas, Ordino “Už nuopelnus Lietuvai” Didysis kryžius, Ukrainos prezidento įteiktas Kunigaikščio Jaroslavo Išmintingojo ordinas.

Režisieriaus kūriniai pelnė jam ,,moralinio nerimo” kino autoriteto vardą bei atnešė tarptautinį pripažinimą. K. Zanussi, kurdamas naujausią savo filmą, išlieka ištikimas savo idėjoms.  Etinės ir moralinės dilemos, sudėtingi žmogaus būties ir pasirinkimo klausimai plėtojami garsiausiuose jo filmuose ,,Kristalo struktūra”, ,,Šeimos gyvenimas”, „Iliuminacija”, ,,Apsauginės spalvos”, ,,Spiralė” ir kt.

Su ,,Kino pavasario” žiūrovais Vilniuje režisierius susitiks ir naujausią filmą „Eteris“ pristatys sekmadienį –  kovo 31 d.          

Naujausiame savo kūrinyje K. Zanussi lieka ištikimas savo tematikai. „Eterio” veiksmas vyksta carinės Rusijos pakraštyje XX a. pradžioje. Karo gydytojas, norėdamas pavergti žavią merginą, apsvaigina ją eteriu – stipriu anestetiku ir narkotiku. Mergina miršta, o vyras, pabėgęs iš įvykio vietos, prieglobstį randa Austrijos – Vengrijos tvirtovėje. Pasisamdęs padėjėją ir netrikdomas pašalinių akių, gydytojas tęsia eksperimentus su eteriu. Jį užvaldo troškimas ne tik malšinti pacientų skausmą, bet ir jais manipuliuoti. Filmą režisierius vadina Fausto mito interpretacija. Kino juostos „Eteris“ premjera įvyko pernai Romoje, šiuo filmu atidarytas Tarptautinis Romos kino festivalis.

Filmo gamyboje dalyvavo Lenkijos, Ukrainos, Vengrijos ir Lietuvos (,,Uljanos Kim studija”) kinematografininkai. Kino filmo garso takelis įrašytas Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos garso studijoje. Muzika atlieka “Vilniaus Sinfonietta”. Muzikos įrašo kūrybinis vadovas Lietuvoje  – Kipras Mašanauskas, įrašo asistentai  Artūras Pugačiauskas ir Iveta Macevičiūtė. Filme vaidina lietuvių aktorius Artūras Dubaka.

Filmą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras. Lietuvos kino teatruose filmas bus rodomas nuo balandžio 12 d.

Komentarai