Netektis. Mirė kino režisierius Marijonas Giedrys

Lietuvos kinematografininkų sąjungos inf.
2011 gegužės 25 d.

Gegužės 24 d., eidamas 79-uosius metus, po ilgos ir sunkios ligos, mirė vienas žymiausių lietuvių kino režisierių Marijonas Giedrys.

 

Marijonas Giedrys gimė 1933 m. kovo 10 d. Kaune.

Sunku glaustai charakterizuoti Marijono Giedrio reikšmę lietuviškam kino menui. Gal užtektų paminėti vien legenda tapusį filmą „Herkus Mantas“, stebinantį ir žavintį jau trečią žiūrovų kartą. Per trisdešimt su viršum darbo metų M. Giedrys nufilmavo 14 vaidybinių ir 8 dokumentinius filmus. Novelė „Mums nebereikia“ filme „Gyvieji didvyriai“ (pagrindinis prizas tarptautiniame Karlovy Vary festivalyje), „Herkus Mantas“ (Valstybinė premija), „Perskeltas dangus“, „Nesėtų rugių žydėjimas“, „Amerikoniškoji tragedija“ (prizai įvairiuose Sovietų Sąjungos festivaliuose) – tik keletas šio ilgo kūrybinio kelio ženklų.

1959 m. baigęs žymaus rusų režisieriaus Sergejaus Gerasimovo kursą Visasąjunginiame Kinematografijos Institute Maskvoje, Marijonas Giedrys nuo 1959 iki 1992 metų dirbo Lietuvos kino studijoje. Nuo 1987 m. buvo kūrybinio susivienijimo „LKS“ meno vadovu.

Marijonas Giedrys buvo realistinės pasaulėjautos menininkas. Jo filmams būdingas ryškus socialinis skambesys, didelė dramaturginė ir psichologinė veiksmo įtampa, atviros herojaus aistros.

Kol galėjo, ir jis pats taip gyveno ir dirbo – įtemptai ir aistringai, sumaniai išspręsdamas sudėtingiausius filmų gamybos galvosūkius, aktyviai dalyvaudamas tiek Kinematografininkų sąjungos, tiek visuomenės veikloje.

1973 m. Marijonui Giedriui paskirta Valstybinė Premija, 1975 m. suteiktas Nusipelniusio meno veikėjo vardas, 1983 m. suteiktas Liaudies artisto vardas, M. Giedrys apdovanotas „Garbės ženklo“ ordinu. Ne už tarnavimą, – už kūrybą.

2010 metais už viso gyvenimo kūrybą Marijonui Giedriui paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

 

Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo rūmuose, Olandų g. 22, 6 salėje.

Atsisveikinimas – gegužės 26 d., ketvirtadienį nuo 14.00 val.

Karstas išnešamas gegužės 27 d., penktadienį, 14.00 val.

Bus laidojamas Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje.

 

Juozo Matonio nuotr. 

Komentarai