Baltijos šalių animacijos festivalyje „SLA Art Space Animation Festival“ (SASAFF) Niujorke - lietuviškų animacinių filmų programa

"Filmų štrichų" inf.
2023 lapkričio 22 d.

Baltijos animacijos festivalyje „SLA Art Space Animation Festival“  (SASAFF), kuris pirmą kartą vyko 2023.09.25-28 dienomis Niujorke, JAV buvo parodyta lietuvių animacinių filmų retrospektyva.

Festivalis vyko lietuvių aljanso namuose, įsikūrusiuose pačiame miesto centre, Manhatene. Nuo 1886 metų Lietuvių Aljanso iniciatyva šiame pastate nuolat vyksta tapybos, grafikos ir fotografijų parodos, koncertai, seminarai, paskaitos ir kiti kultūriniai renginiai, skatinantys lietuvių kultūros pažinimą. Animacinių filmų festivalio idėja – suvienyti skirtingų valstybių kultūras dialogo ir sąveikos kryžkėlėje. SLA Meno galeriją puošė įspūdingi lietuvių išeivių menininkės Rasos Valienės tapybos darbai. 

Festivalyje buvo parodytos specialiai festivaliui sudarytos latvių, estų, norvegų ir lietuvių filmų programos, atspindinčios platų šių šalių animacijos kūrėjų spektrą. 

Aljanso Prezidentė Laima Michailovich organizuodama festivalį, sukūrė nuoširdžią, šeimyninę atmosferą. Festivalio pagrindinis finansinis rėmėjas Ron Spurga nuoširdžiai domėjosi visomis festivalio programomis, bendravo su dalyviais ir džiaugėsi rengianiais. Festivalio konsultantė ir programų koordinatorė, padėjusi suinkti skirtingų šalių filmus,  režisierė, dailininkė, scenaristė ir animatorė Signe Baumane.

Kiekviena šalis pristatė svarbiausius, įdomiausius animacinius filmus suaugusiems. Festivalio lietuviškos programos sudarymui buvo pakviestas Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ ir „ASIFA Lietuva“ direktorius Valentas Aškinis. Jis paruošė dvi animacinių filmų programas vaikams ir suaugusiems. Programos suaugusiems buvo pristatomos kiekvieną festivalio dieną, net keturis kartus. Programa vaikams buvo parodyta šeštadienį, kai į salę susirinko Maironio vardo mokyklos mokiniai.

Festivalio SASAFF direktorė Rūta Pauliukaitytė pristatė filmų autorius, programas, pravedė diskusijas ir pokalbius po filmų peržiūrų. Norvegijos filmų programą parinko Fredrikštato animacinio filmų festivalio direktorius Anders Naverud Moen. Latvių filmų programą surinko ir jos sudėtyje parodė du savo filmus režisierius, dailininkas ir pedagogas Vladimir Leščiov. Diskusiją apie latvių animaciją moderavo Bill Plymton, garsiausias šių laikų Amerikos režisierius. Atsakingas už estų programos sudarymą buvo režisierius, pedagogas, prodiuseris Uo Pikov.

Festivalio renginių kuratorė Fransine Rogers  labai greitai sugebėjo suvienyti festivalio svečius ir dalyvius. Smagu, kad lietuvių aljanso namas turi savo uždarą jaukų kiemelį, kuriame vakarais  vyko pažintys ir pokalbiai. Festivalio organizatoriai turėjo tikslą parodyti, kokia skirtinga Baltijos šalių menininkų nekomercinė animacija.

Lietuvių animacinių filmų programą sudarė 8 animaciniai filmai suaugusiems: „Man reikia“(rež. J.Leikaitė, V. Aškinis), „Margučių rytas“(rež. J.Leikaitė) „Neeuklidinė geometrija“(rež. S. Jakaitė, S. Masteikaitė), „Ne ožkoje laimė“(rež. I. Bereznickas), „Nuopuolis“(rež. U. Oettinger, J. Oettinger), „Paskutinė stotelė Mėnulis“(rež.B.Sodeikaitė),„Saga“(rež. I. Miškinytė), „Taip Laima lėmė“(rež. J. Leikaitė).

Po filmų programos vyko diskusijos, aptarimai. Žiūrovai uždavė daug klausimų apie šių laikų animaciją, kūrėjus, ateities planus, industrijos vystymąsi, iškilusias problemas, santykius su žiūrovais ir t.t.. Lietuvių programos aptarimą ir diskusiją moderavo režisierius Ilja Berenickas. Reakcijos susilaukė animacinis filmas „Man reikia“ (rež.J.Leikaitė,  V.Aškinis), kuriame ironiškai kalbama apie motinos ir dukros santykius. Tema aktuali ir daugeliui Amerikoje gyvenančių tėvų, susiduriančių su vartotjišku vaikų požiūriu ir kitas auklėjimo problemas.

Privačiame Saros Lorens koledže V. Leščiovas, V. Aškinis, U. Pikov skaitė paskaitas apie savo kūrybą. Studentams buvo įdomu susipažinti su nekomercinės animacijos autoriais ir jų kūryba.

Lietuvių delegacijos kelionę į „SLA Art Space Animation Festival“ iš dalies parėmė Lietuvos kino centras.

Komentarai