Lietuviškų detektyvų retrospektyva „Kine po žvaigždėmis“ ir ŠMC kino salėje

Rengėjų inf.
2013 liepos 29 d.

Sovietmečio laikų Lietuvos kinas ir detektyvai? Ši ne visai įprasta kombinacija intriguoja ir prašosi specialaus dėmesio. ŠMC kino salė kartu su kino teatru „Pasaka“ kviečia žiūrėti lietuviškų detektyvų retrospektyvą „Kine po žvaigždėmis“, dalyvauti specialiuose renginiuose, kuriuose analizuojama šio žanro raida Lietuvos kine ir pristatoma nauja, rudenį ekranuose pasirodysianti lietuviška detektyvinė drama.

Ne paslaptis, kad detektyvo žanras nebuvo itin populiarus sovietmečio Lietuvos kine. Režisieriai turėjo vykdyti Maskvos Centrinės televizijos ar Valstybinio kinematografijos komiteto užsakymus, ir ši įtaka akivaizdi daugumoje detektyvų. Tačiau į juos labai įdomu pasižiūrėti iš šiandienos perspektyvos.

Almanto Grikevičiaus politinis detektyvas „Vilkolakio pėdsakai“ (1986), nufilmuotas kartu su Argentinos kino studija, žavi savo laikui modernia stilistika.

Raimondas Vabalas filme "Ties riba" (1973) atsiskleidžia kaip psichologizmo meistras, išlaiko emocinę įtampą, pagrindinį krūvį suteikdamas sudėtingiems veikėjų charakteriams, jų vidiniams išgyvenimams. Galbūt šio režisieriaus įtakoje, daugelyje detektyvų atsiskleidžia talentingi, tuomet dar jauni aktoriai: Juozas Budraitis, Olegas Ditkovskis, Virginija Kochanskytė, Vaiva Mainelytė, Sigitas Račkys, Vytautas Paukštė ir kt.

Komercinio pasisekimo buvusioje Sovietų sąjungoje sulaukė Artūro Pozdniakovo filmas „Visi prieš vieną“, kur režisierius įtaigiai kuria slogią, išdavysčių ir įtarinėjimų kupiną atmosferą. Apsinuoginusios moterys, breiko šokėjai, prirūkytos kavinės atspindėjo ir pamažu laisvėjančios visuomenės nuotaikas, o taip pat autoriaus siekį parodyti tai, kas ilgą laiką buvo tabu. Liepos 31 d. 22:30 ŠMC kiemelyje, Lietuviškų detektyvų retrospektyvos atidaryme apie šiuos ir kitus lietuviškus detektyvus pasakos kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė (po pristatymo - Marijono Giedrio filmas "Vyrų vasara").

O rugpjūčio 8 d. 18:30 ŠMC kino salėje vyks naujos lietuviškos detektyvinės dramos „Vardas tamsoje“ pristatymas, dalyvaujant filmo režisierei Agnei Marcinkevičiūtei ir romano „Vardas tamsoje“ autorei Renatai Šerelytei. 

Daugiau apie filmus - nuorodose į www.lfc.lt archyvus žemiau:

Komentarai