Geriausiu dokumentiniu filmu 2009 m. kolegų pripažinta „Upė“ - „Pasakos“ kino teatre

"Pasakos" inf.
2010 sausio 18 d.

Kino teatre „Pasaka“ nuo sausio 19 d. pradedamas rodyti Julijos ir Rimanto Gruodžių filmas „Upė“. Pusvalandžio trukmės kūrinys gruodžio mėnesį surengtuose Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimuose pelnė geriausio metų dokumentinio filmo apdovanojimą.

„Upė“ nukelia į Saleninkų kaimą,  esantį Neries ir Šventosios upių santakoje. Čia, Jonavos chemijos giganto pašonėje, neįprastomis sąlygomis žmonės gyvena jau 20 metų.

Būtent prieš du dešimtmečius chemijos kombinate įvyko avarija, todėl kitoje upės pusėje esančio kaimo gyventojai buvo iškeldinti, o saleninkiečius paliko.

Keliolika šeimų iki šiol tebegyvena užterštoje žemėje. Per Nerį seniai nebėra kelto, į seniūniją, esančią už 12 kilometrų, nevažinėja autobusas. Vaikai kasdien valtelėmis turi perplaukti upę ir apie 3 kilometrus keliauti  į  Ruklos mokyklą. Saleninkų žmonės verčiasi atsitiktiniais darbais, gyvena iš pašalpų, pensijų. Kaip moka, taip lipdo savo,  savo vaikų ir vaikaičių gyvenimus

Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimas - ne vienintelis filmui tekęs įvertinimas. 2009 metais Florencijos festivalyje „dei Popoli“ „Upė“ pelnė specialų žiūrovų prizą.

Sausio 19 d. 17:30 val. įvyksiančiame seanse filmą pristatys ir jo atsiradimo istoriją papasakos režisieriai Julija ir Rimantas Gruodžiai.

Komentarai