Animaciniam U. ir J. Oettingerių filmui „Nuopuolis“ sukurti prireikė dvejų metų

LiKA inf.
2016 balandžio 29 d.

Danijoje gyvenančio šeimyninio dueto Urtės ir Johan Oettingerių animacinis filmas „Nuopuolis“ gegužės 27-ąją vyksiančiuose kasmetiniuose Lietuvos kino „Sidabrinė gervė“ apdovanojimuose pretenduoja į Metų geriausio animacinio filmo titulą. Režisieriai atskleidė, kad vos šešias minutes trunkantis trumpametražis animacinis filmas dienos šviesą išvydo net po dvejų metų kūrybinio darbo.

Lėlinės animacijos trumpametražis filmas „Nuopuolis“ – tai pirmasis bendras Urtės ir Johano Oettingerių režisūrinis darbas. Kūrėjai pasakoja, kad filmo idėją inspiravo tradicinis gruziniškas tostas, kuriame pasakojama kalnuose medžiojančio erelio istorija. Taip būtų galima trumpai papasakoti siužetą, tačiau, pasak kūrėjų, filmo žinutė yra kur kas svarbesnė: Filmas yra apie tai, kaip svarbu išlikti savimi, kad ir ką besakytų kiti.

Danijoje gyvenantys U. ir J. Oettingeriai atskleidė, kad vos šešias minutes trunkantis trumpametražis animacinis filmas  „Nuopuolis“ dienos šviesą išvydo po dvejų metų kūrybinio darbo. Pasak kūrėjų, sukurti animacinį filmą – tai labai sudėtingas ir ilgas procesas: Animacija reikalauja daug laiko, kantrybės ir žmonių. Nuopuolį kūrėme du metus. Tai sudėtingas filmas, nes jame naudojama lėlinė ir kompiuterinė animacija, todėl visas procesas dvigubai sunkesnis ir ilgesnis.

Trumpametražis filmas „Nuopuolis“ išsiskiria savo originalia ir profesionaliai atlikta animacija. Nors lėlinė technika pačiai Urtei buvo nauja, tačiau be galo įdomi. Viskas, ką šio filmo žiūrovas mato ekrane, buvo sukurta specialiai. Lėlės pagamintos iš metalinių šarnyrų, silikono, plastiko ir vilnos, kalnai pastatyti iš porolono ir smėlio, audra ir saulėtekis sukurti kompiuterio pagalba. Kiekvienas judesys suanimuotas rankomis, apšviestas kino lempomis ir nufotografuotas po vieną kadrą. Tai ilgas procesas, kuris teikia malonumą kūrėjui, taip pat, kaip ir nepriekaištingas rezultatas, - apie darbą užkulisiuose pasakojo režisierė.

Animacinis filmas „Nuopuolis“ ir kūrybinė komanda, jau tradicija tapusiuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“, nominuotas vienoje kategorijoje: Metų geriausias animacinis filmas. Režisierė U. Oettinger neslėpė, kad toks įvertinimas džiugina: Tai nuostabus įvertinimas ir galimybė filmui būti pamatytam. Juk filmai labai nori būti matomi.

Pasak animacijos kūrėjų, šio žanro padėtis Lietuvoje gerėja: įvairūs projektai gauna finansavimą, lietuvių animaciniai filmai patenka į prestižinius animacijos festivalius, integruojasi į kitas meno šakas, auga susidomėjimas šiuo žanru. „Lietuvių animacijos kūrėjų bendruomenė yra nedidelė, tačiau labai geranoriška bei entuziastinga, o tai labai svarbu“, - džiaugėsi filmo prodiuserė Agnė Adomėne.

Tačiau apdovanojimus organizuojančios LiKA statistika rodo ką kitą: praėjusiais metais dalyvauti „Sidabrinė gervė“ kino apdovanojimuose paraiškas pateikė net 13 animacinių filmų kūrėjų, šiais – tik penki. Su kokiomis šiandieninėmis problemomis susiduria Lietuvoje kuriantys animatoriai? Kartu su U. Ir J. Oettingeriais dirbusi prodiuserė A. Adomėne pripažino, kad pas mus trūksta profesionalių ir kvalifikuotų šios srities specialistų, todėl ir animacinių filmų sukuriama ženkliai mažiau, nei vaidybinių.

„Animacijos gamybos procesas yra ilgas ir sudėtingas, reikalaujantis daug resursų. Manau, jis vienodai sudėtingas tiek Lietuvoje, tiek bet kurioje kitoje pasaulio šalyje. Galbūt kaip pagrindinį iššūkį išskirčiau kvalifikuotų animatorių trūkumą“. - apgailestavo prodiuserė.

A. Adomėne paneigė mitą, kad neva animaciją sukurti kainuoja daug pigiau nei vaidybinį filmą. Anot jos, animacijos gamybos procesas yra ne tik sudėtingas, bet ir reikalaujantis daug resursų: „Dėl gamybos ypatumų, dažnai susidaromas klaidingas įspūdis, kad animacinių filmų biudžetai turėtų būti mažesni nei vaidybinių. Tačiau taip nėra. Kokybiškas animacinis kinas reikalauja labai daug resursų.“

„Nuopuolio“ prodiuserė nėra linkusi teigti, kad animacijai skiriamas finansavimas Lietuvoje yra menkas, tačiau moteris pažymi, kad jis galėtų būti ir didesnis. „Finansavimas visoms meno ir kultūros sritims galėtų būti didesnis, nemanau, kad animacija yra išskirtinėje padėtyje“, - kalbėjo A. Adomėne.

Jau devintą kartą šį pavasarį vyksiantys Sidabrinė gervėkino apdovanojimai gegužės 27-ąją 18.30 val. bus tiesiogiai transliuojami per LRT televiziją. Prestižinių apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ globėjas yra Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

 

Nuotrauka iš asmeninio Urtės ir Johano Oettingerių archyvo. 

Komentarai